Kişisel Kodlama Blog

Maraton Başlıyor

Hatırlıyorum da ilk web sayfamı yapalı çok zaman olmadı. Her ne kadar bir programcı olmak için hep geç kalmış olduğumu düşünsemde! Zira html ile ilk kodlarımı Frontpage üzerinde html ile başladığımda sanırım bilgisayarın başından üç gün boyunca kalkmamıştım ve bunların hepsi aberelektronik sayfası içindi. Sonra arkası geldi zaten 2003 yazından buyana. Bu sırada bir çok sayfa açtım kapadım.

Nitekim yaptıkça öğreniyor öğrendikçe daha iyisini yapıyor ve daha çok öğreniyorken bir yol çizmeden bu işler bir hayli karmaşık ve zor oluyor. Başlangıçtan sonraki üç yıl boyunca bir çok açık kaynak kodlu çalışmalar ile ilgilenmiş ve testler yapmışken yolumu bir "İçerik Yönetim Sistemi" olan Joomla ile birleştirdim. Tabi, sıklıkla kullandığım açık kaynak kodlu yazılımlar sadece Joomla'dan ibaret değil. Joomla'dan sonra galeri alt yapılarında Gallery2, forum alt yapılarında da SMF ile çok çalıştım. Tüm bunlar, açık kaynak kodlu sistemler yanında PHP bilgisini getirdi bana.

PHP'yi de ölece oturup kodları kurcalayarak öğrenmekte pek mümkün olmadı aslında. Yaklaşık bir, bir buçuk ay önümde kitap, bilgisayar başında harıl harıl çalışmıştım. Buda yeterli olmadı aslında ne kitabı bitirdim ne yoğun bir şekilde test çalışmaları yaptım. Bir süredir ihtiyacımı karşılasada, html ve php yanında ki css bilgim/deneyimim, artık bazı konularda daha iyisini yapmak istemek daha çok çalışmak ve öğrenmek demek oluyor...

Bu yüzden önümüzdeki günlerde hazır ettiğim kitaplar ile php, php5, mysql, c, c++ çalışmaları beni bekliyor. Bunlarla birlikte hem web tabanlı hem de mobil cihazlardan iPhone üzerinde yapacağım çalışmalar da beni beklemekte! Bu süre zarfında da bir çok şeyi buradan paylaşıyor olacağım.

Hadi hayırlısı, yolumuz açık ola.

Paylaş

Kişisel Blog

Yaşanmamış Yaşam

11 October 2008
Sinema Blog

Boğaz Havasında Sinema Keyfi

20 June 2009

Go to archive to view
the blog posts sorted by
years,
sections, and topics.